Rozwarstwienie aorty

W aorcie piersiowej znajduje się kilka tzw. miejsc zmniejszonego oporu, w których najczęściej dochodzi do pęknięcia błony wewnętrznej. Są to: opuszka aorty ok. 2 cm powyżej zastawki aortalnej, łuk aorty i obszar tuż poniżej odejścia LSA. Co szczególnie ważne, wszystkie te miejsca są możliwe do uwidocznienia przy użyciu echokardiografii przezklatkowej.

Najtrudniejszy triaż – decyzje o racjonowaniu respiratorów

Podczas rozwoju pandemii możemy stanąć przed realnym scenariuszem racjonowania dostępu do respiratoroterapii. Gdyby doszło do spełnienia najgorszych prognoz, to na 1 respirator mogłoby czekać 30 chorych. Jak rozwiązać ten dylemat moralny? Autorzy przedstawionego przez nas artykułu w NEJM dają pewną podpowiedź. W perspektywie pracy zgodnej ze standardami w niestandardowych warunkach, brytyjskich lekarzy wspiera GMC.

Zostań patronem

Tworzymy CriticalUSG, ponieważ wierzymy, że edukacja z zakresu ultrasonografii w dzisiejszej medycynie to podstawa. Pozwoli ona stworzyć solidne fundamenty dla młodych lekarzy, zachęci aby sięgać częściej po glowicę tych, którzy już wiedzą jak się z nią obchodzić, oraz pozwoli wymienić doświadczenie z tymi, którzy są inspiracją dla nas. Od czasu reaktywacji naszej działalności opublikowaliśmy już

Czytaj dalej