Intubacja pacjenta z COVID-19

Intubacja pacjenta z COVID-19 nie może być nieprzygotowaną ułańską szarżą w stylu „alleluja i do przodu”, która zakończy się niechybnie katastrofą.

Brak komentarzy
Photo by Charlie Solorzano on Pexels.com

Intubacja dotchawicza pacjenta z COVID-19 jest prawdziwym wyzwaniem. To klasyczny przykład tzw fizjologicznych trudnych dróg oddechowych, gdy to nie nieprawidłowości anatomiczne są przyczyną trudności w wykonaniu intubacji, lecz głęboko zaburzone kluczowe funkcje fizjologiczne (w tym wypadku wymiana gazowa). To również przewidywana logistycznie trudna intubacja, bo wykonywana w pełnym rynsztunku Środków Ochrony Indywidualnej, co poważnie ogranicza zarówno uzyskanie optymalnego uwidocznienia dróg oddechowych, jak i komunikację w zespole medycznym.

Zatem intubacja pacjenta z COVID-19 nie może być nieprzygotowaną ułańską szarżą w stylu „alleluja i do przodu”, która zakończy się niechybnie katastrofą. W większości przypadków pogarszający się stan chorego pozwala na odpowiednie przygotowanie zespołu do wykonania intubacji w trybie delayed sequence intubation.

Publikujemy przetłumaczony znakomity schemat postępowania opracowany przez australijsko-nowozelandzki SAS (Safe Airway Society), który pomoże Wam zaplanować, przygotować i wreszcie wykonać intubację pacjenta z COVID-19 bezpiecznie.

Wydrukujcie, zalaminujcie, przyklejcie jako ściągę! Stwórzcie z tego schematu rutynę postępowania!  


dr hab. n. med. Paweł Andruszkiewicz @pandruszkiewicz

lek. Mateusz Zawadka @anestezjologia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s